
Elérkeztünk Permakultúra a városban blogunk harmadik részéhez. Novemberben a gyertyaöntéssel, a csipkebogyó teával és a mikrozöldek termesztésével ismerkedünk meg.
A szemléletformáló blogban a városban is könnyen megtalálható növények felhasználási céljait mutatjuk be, illetve könnyen újrahasználható, újrahasznosítható általában hulladéknak ítélt tárgyak átalakítását tanuljuk meg.
Önts magadnak gyertyát
Novemberi sötétség ellen a legjobb a gyertyafény. Ha a gyertya már magátol nem gyullad meg, mert kiégett a közepe, de még rengeteg viasz van körülötte tökéletes alapanyag lesz egy új gyertya készítésére.
hozzávalók:
- gyertyamaradék
- nagy fazék
- kisebb edény, amit nem sajnálunk, ha viaszos lesz
- szilikon forma vagy más hőálló edény a gyertya kiöntésére
- kanóc
gyertya készítése:
- Gyűjtsük össze a gyertyáink maradékait.
- Egy nagy fazékban forraljunk fel vizet, majd a fazék közepére rakjunk egy hőálló edényt, amit nem sajnálunk, ha viaszos lesz. Az edényt ezek után ne használjuk más célra. Én egy hosszúkás üvegedényt használtam.
- A fazékban levő vizet alacsony fokozatra kapcsoljuk (én a 2-est használtam a 9-ből) majd a kisebb hőálló edényt belerakjuk a nagyobb vízzel megtöltött edénybe és megtöltjük a gyertyamaradékokat, hogy megolvasszuk őket.
- Amikor folyékonnyá változott a viasz elkezdhetjük kiönteni a gyertya formánkba, amelyek közepébe beraktuk a kanócot. Én szilikon muffin formát használtam, de mással is működhet a dolog pl. fémtégely. A lényeg, hogy hőálló legyen.
- Amint megszilárdult a viasz kiszedhetjük a formából és meg is vagyunk
+ 1 tipp: Dekorációként még beleszórtam néhány megszáradt levendula szirmot.
![]() |
![]() |
![]() |
Mikrozöldek termesztése
Akármilyen hideg is van kint, ameddig van egy kicsi helyünk az ablakpárkányon addig tudunk kis ehető tápanyagokkal teli növénykéket nevelni, mégpedig mikrozöldeket! Azokat a növényeket nevezzük mikrozöldeknek, amelyeket még csíraként fogyasztunk el. Remekül mennek kenyérre, tésztához vagy más ételhez.
Hogyan neveljünk mikrozöldet?
Hozzávalók:
- egy üres tál föld
- magok (pl. brokkoli, koriander, bazsalikom, napraforgó, retek, borsó stb.)
- hely az ablak előtt
- Szórjuk bele a magokat a földbe majd locsoljuk be.
- Néhány nap után látjuk a csírák kezdeményeit.
- Tartsuk folyamatosan nedvesen a területet, de ne engedjük, hogy álljon benne a víz.
- 1-2 hét után elkezdhetjük eszegetni a mikrozöldjeinket. Ha csak csipegetünk belőle folyton nőni fog. Később akár újra is vethetjük a földet.
![]() |
![]() |
![]() |
+1 tipp: Ügyeljünk arra, hogy ne csávázott magokat vegyünk. Csávázott magnak azokat a vetőmagokat nevezzük, amelyeket rovarölő, gombaölő, vagy más növényvédő szerekkel vonták be. Ezek a vegyszermaradványok az ember szervezetébe is bekerülhetnek, hogy ezt elkerüljük olvassuk el figyelmesen a csomagolást (kötelező feltüntetni rajta, ha csávázott) vagy kérdezzünk meg egy eladót.
Csipkebogyó tea
A rendkívül magas C-vitamin tartalma miatt közkedvelt csipkebogyót leszedjük a bokorról majd nagyon meleg vízben (nem felforrtban) beáztatjuk éjszakára. Következő nap már fogyaszthatjuk is.
![]() |
![]() |
Jó étvágyat és jó hasznosítást!
Blunck Réka humánökológia hallgató