
Úgy érzem, volt értelme megszervezni a Permakultúra Klub Bátaszék eseményt. Barátságos, családias, hangulatban zajlott az első, „alakuló” klubtalálkozónk.
22-en jöttünk össze a Keresztély Gyula Városi Könyvtárban, kertlátogatóm pedig 17 fő volt kétszerre, a klub előtt és után. Ugyan az eső pont beleszólt a kertlátogatás elejébe, de ez nem szegte kedvünket, addig beszélgettünk tető alatt. Nagyon örülök, hogy a klub 13 bátaszéki részvevőjén kívül 1-1 érdeklődő eljött Alsónánáról, Bajáról, Decsről, Sükösdről, egy Londonban dolgozó, 2-2 fő Pécsről és Kistótfaluból és 6 fiatal volt közöttük.
Ami miatt kicsit szomorú vagyok, hogy elfelejtettem időben fényképet készíteni, pedig a fenti képen látható székek mind foglaltak voltak. De sebaj, reméljük, találkozunk még többször és lesz rá alkalom.
Egy rövidnek szánt, de félórásra sikerült kölcsönös bemutatkozás után megismerkedtek a részvevők a permakultúra kialakulásával, lényegével, etikájával és a tervezési alapelvekkel, amelyeket a következő alkalommal még részletesebben át fogunk beszélni.
Úgy tervezzük, hogy minden hó 4. csütörtökén összejövünk, más kerteket is meglátogatunk igény szerint és folytatjuk az ismerkedést a permakultúrával. Igazán lelkes és beszédes csapat jött össze. A tervezett fél 7-hez képest 7 óra után fejeztük be a klubtalálkozót.
Vélemények a permakultúra klubról:
1. Róbert Simon (Alsónána):
„Nagyon szépen köszönöm a rendkívül profi prezentációt, és aminek nagyon örültem, a kertedbe történő betekintés, ami még jobban megerősít abban, hogy ezt a fajta talaj „művelést” folytassam tovább. Hálásan köszönöm a vetőmagokat, igyekszem kellő gondossággal elültetni és nevelni. Remélem, hamarosan pozitív eredményről tudok majd beszámolni. Maradok Tisztelettel: Simon Róbert”
2. Piroska Károlyné Klári néni (Bátaszék), aki elsősorban a kicsi fái miatt jött el a klubba, azokat szeretné jobban nevelni, nem facebookozik és a lánya közvetít online:
„Tetszett neki a talajtakarás, hogy nem kell vegyszerezni, bár amúgy sem igazán szokott. A módszer kevesebb munkát ad, mint a most használatos és segít fenntartani a jobb talajminőséget. Tovább lehet terményeket betakarítani. Sokkal természetesebb. Talán nem olyan szép, de sokkal használhatóbb. Jobb a Földnek és több termést ad. Át akar hordani máshol lenyírt füvet a földjére. Egyszóval tetszett neki.”
3. Wittendorfer Antalné Bori (Bátaszék):
„Tanulságos délután volt, bőséges információkkal. Köszönöm.”
4. Nyárondi Péter (Pécs):
„Kedves Anikó!
Ami tetszett:
1: a mélymulcsos művelés kritikája. Sok gondolatot -érvet-ellenérvelést – fedeztünk fel magunkban is (a találkozó után) ezzel a mulcsolási technikával kapcsolatban. Aki tudja termeljen magának mulcsnak való növényeket. Még jobban kiemelném, hogy a zöld talajtakaró is mulcs, sok permakultúrás csak szalmában gondolkodik.
2: a kert bemutatás. Egy idő után azon kaptam magam, hogy hol van egy olyan 30×30 cm terület, ahol nem mozog valami a talajon. Kár, hogy késtünk, de pótolni fogjuk. A permakultúrás baromfitartásra is nagyon kíváncsiak vagyunk. Fürjeket tervezünk majd tartani.
3: mag ajándékozás. Nagyon kedves gesztus volt a magok ajándékozása. Volt egy olyan közvetítő ereje, hogy a kert tovább megy, máshol is terjeszkedik majd, s bár elszármaznak a magok, azoknak van egy személyes története, nem egy üzletlánc polcáról kerülnek a bevásárló kosárba.
Ami nem tetszett:
1: a krumplibogarak. Nagyon rossz, hogy egy idegenhonos bogár ekkora bajt tud okozni. Valami háló csak mérsékelné legalább az inváziójukat.
2: az időkeret, de tudjuk, hogy valahol meg kell húzni a határt, nem lehet félbeszakítani az előadást állandóan, mert akkor elkanyarodhat a beszédtéma is.”
5. Szűcs Éva (Bátaszék):
„Szia Anikó! Nagy élmény volt számomra a tegnapi alkalom, elsősorban a kertlátogatás. Elbűvölt a laza, humuszban gazdag talaj, a módszer, rájöttem, mennyire fontos a talaj jól táplálása, védelme. Ilyen körülmények között nem „senyvedeznek”, hanem egészségesen fejlődnek a növények.
Az ember védelmének, az egészség megóvásának, a megromlott egészség szintentartásának, jobbításának, a vegyszer/méreg nélküli zöldségtermesztésnek a nagy lehetősége a permakultúrás módszer.
Örülök, hogy a valóságban láthattam példát a biodiverzitásra! Sokat küzdök a kertemben a kártevőkkel, néha kedvem is szegik.
Sok értékes tapasztalatot gyűjtöttem! A kertem egy részét szeretném én is így művelni. Az egész kertem túl nagy falat lenne egyszerre, de ez a célom! ”
6. Nagy Noémi (Bátaszék):
„Sziasztok! Nagyon szuper volt a program és inspiráló. Köszönöm, Anikó Takácsné K, hogy meghívtál bennünket a kertedbe, nagyon sokat lehetett ott tanulni. (A folyékony zöldtrágyát azonnal meg is valósítottuk, ahogy hazaértünk.) Tetszik az ötlet, hogy egymás kertjeit is látogassuk így cserélve tapasztalatot. Hálás vagyok, hogy megosztod a tudásodat. Köszönöm még egyszer, izgalommal várom a folytatást. Noémi”
7. Angeli Adrienn (Sükösd):

9. Bakó Gábor (Baja):
„Kedves Anikó! Köszönöm szépen a színvonalas előadást, élvezet volt hallgatni, sok új gondolatom támadt.
Ami pedig külön örömömre szolgált, hogy ennyien és ennyi felől voltunk jelen minden korosztályból. Ez is azt mutatja számomra, hogy a permakultúra több, mint egy gazdálkodási forma, a közösségépítő szerepe is figyelemre méltó, ami a mai atomizált világban kiemelt fontosságú.
Várom a további alkalmakat az együtt gondolkodásra, cselekvésre. Üdvözlettel: Gábor”
Köszönöm mindenkinek a megerősítést, hogy jó úton járok/járunk. Nagyon örülök, hogy ennyi embert sikerült meggyőznöm arról, hogy a permakultúra működik és egy apró lépéssel közelebb kerültünk a fenntartható világhoz. Kívánom, hogy valamennyi klubtagunkat egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb és egészségesebb élet felé terelje a permakultúra.
Köszönjük a lehetőséget a Keresztély Gyula Városi Könyvtárnak, különösen Icának, és Aradi Attilának az informatikai segítségnyújtást.
Találkozunk augusztus 27-én, csütörtökön.
Bátaszék, 2020.07.24.
Takácsné Kovács Anikó
Anikó, újra megköszönöm, hogy részese lehettem a magával ragadó „előadásodnak”. Többen a kertünk művelésének okán voltunk ott, de a te életérzésed ezen túl nőtt az élet minden területére. Ez nagyon tetszik. Ezt a gondolkodást hoztam magammal az őseimtől. Amikor nagyapával a birkákat őriztük a határban, közben figyelve a természet egyensúlyára. Vagy amikor nagynénivel a nyéki hegyen éppen a földet műveltük. Csak az volt fontos, hogy „tiszta” élelmiszert állítsunk elő. Aztán az önállóságra lépve folytattam azt, amit tőlük tanultam. De a szomszédaimnak nem tetszett, ahogy csinálom. Hordjam ki a sorok közül a kikapált gazat, mert így nem „szép” a kertem. Hát kihordtam, és vele együtt a terményt is. Ahogy egyre föld-tisztább lett a kert, úgy kezdett nem adni semmit. Évek óta kínlódom vele. És akkor jöttél te és igazoltad a régi módszert. Igyekszem mindent beszívni, mert ragaszkodom a házi dolgainkhoz. Sajnálom azokat, akik azt sem tudják, egy-egy élelmiszernek milyen is az íze, legyen az hús, zöldség vagy gyümölcs.
Szeretném ellesni a magvetés technikáját is és még sok apró részletet.
Köszönöm, hogy szántál ránk ennyi időt.
Köszönöm, Évi! Nagyon örülök.
Kedves Anikó!
Szeretnék csatlakozni a Csapathoz! 🙂
Már régebbről ismerjük egymást.
Üdvözlettel:
Németh Judit
Szia, Judit!
Nagyon örülök. Rögtön meghívlak a Permakultúra Klub Bátaszék facebook csoportba, ott minden aktuális infót megtalálsz.
Üdv
Anikó